X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

---->
در ماه جولای 2009 بود که nVidia برای اولین بار هسته های گرافیکی خود را بر اساس پروسه ساخت 40 نانومتری معرفی کرد. همانطور که می دانید این محصولات در ابتدا و در زمان معرفی تنها بصورت OEM عرضه می شدند. اما پس از مدتی و در اواسط اکتبر nVidia سیاست خود را تغییر داد و کارت های گرافیک 40 نانومتری خود را از حالت OEM خارج کرده و بصورت رسمی معرفی و عرضه کرد. بدون شک هر تولید کننده ای قوانین , سیاست ها و تدابیر خود را در عرضه محصولات خود خواهد داشت و اینکه nVidia ابتدا محصولات خود را بصورت OEM معرفی کرده و پس از آن به معرفی و عرضه عمومی آنها روی آورده یکی از سیاست های جالب nVidia است. دو محصول جدید nVidia با هسته های گرافیکی GT216 و GT218 و با نام های GT220 و G210 معرفی شده اند. 
در این بررسی قصد داشتیم که هر دوی این محصولات را مورد ارزیابی قرار داده و در نهایت آنها را با رقیبان خود ار ATI محک بزنیم اما متاسفانه در زمان نگارش این مطلب کارت G210 به زمان تست نرسید و به ناچار تنها کارت MSI GT220 OC Edition را بعنوان محصول اصلی در این مطلب, بررسی و ارزیابی می کنیم. 
در مقدمه بحث اشاره کردیم که دو محصول جدید nVidia با هسته های گرافیکی 40 نانومتری و با نام فنی GT216 و GT218 معرفی شده اند. اما شاید در کنار پروسه ساخت 40 نانومتری, پشتیبانی از DirectX 10.1 یکی دیگر از نکات جالب توجه باشد. حتما می دانید که در زمان پشتیبانی کارت های nVidia از DirectX 10 , ATI بعنوان رقیب سر سخت nVidia از DirectX 10.1 پشتیبانی می کرده است. اما نکته جالب این است که در زمان معرفی DirectX 11 از سوی ATI و با وجود در اختیار داشتن زمان کافی توسط nVidia برای رسیدن به این قابلیت, باز هم شاهد معرفی DirectX 10.1 از سوی nVidia هستیم. در این مورد بدون شک می توان گفت پیروزی از آن ATI است. 
در کنار دو ویژگی جدید فوق , پشتیبانی از Native HDMI 1.3a همراه با تعبیه پردازشگر HDMI Audio داخلی در هسته گرافیکی بعنوان سومین نکته ای است که می توان به آن اشاره داشت. البته خوانندگان محترم آگاهند که این ویژگی از مدت ها قبل در محصولات ATI وجود داشته و مورد استفاده قرار می گرفته است. دقت نهایی در این نکته خلاصه می گردد که nVidia با عرضه این دو محصول, هیچ نوآوری جدیدی ارایه نداده و بلکه تمام موارد ذکر شده در بالا بسیار سریعتر توسط ATI معرفی شده اند. بعبارت بهتر nVidia مدتی است در ارایه محصولات جدید و نوآور کمی دچار رکود شده و این نکته طرفداران nVidia را سخت ناراحت کرده است.